Branżówka ma moc, a my mamy wicemistrza Polski!

 

 

Radek Szafer zajął II miejsce, a Maciek Rozbicki V w ścisłym finale zawodowych mistrzostw Polski. Tym samym mamy w szkole jednego z najlepszych młodych piekarzy w całym kraju!

 

W dniach 25-27.04.2022r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu odbył się ścisły finał XXVII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i Cukiernik, w którym uczestniczyli nasi uczniowie: Radosław Szafer z kl. III Dbs Gim oraz Maciej Rozbicki z III Cbs Gim. Uczniów do konkursu przygotowywał nauczyciel przedmiotów zawodowych Lech Urlicki. Za sprawy organizacyjno-logistyczne odpowiedzialna była Pani kierownik PNZ, Renata Czyżak.

W turnieju piekarsko-cukierniczym uczestniczyli uczniowie z 13 szkół z całej Polski, m.in. z Gdańska, Wrocławia czy Lublińca. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Potęga natury”.

W kwietniowy finale Radek i Maciek pierwszego dnia zmierzyli się z testem wiedzy teoretycznej. Drugiego dnia mieli do wykonania w ciągu 7 godzin zadania praktyczne: 1. Wykonanie chleba okolicznościowego o wadze 2 kg ozdobionego elementami z ciasta martwego.

2. Uformowanie ręcznie 6 bułek: 2 kajzerek, 2 solanek oraz 2 małgorzatek i 2 rogali. 3. Uformowanie z ciasta półcukierniczego dwóch chałek sześciosplotowych: tureckiej oraz żydowskiej.

4. W czasie 5 minut zawinięcie jak największej ilość rogali – jako konkurencja sprawnościowa.

5. Wykonanie aranżacji stoiska do ekspozycji oraz prezentacja swoich wyrobów.

W części praktycznej Radek nie miał sobie równych i gdyby nie potknięcie na teście z pewnością cieszyłby się tytułem mistrza Polski. Turniej stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. W komisji uczestniczyli przedstawiciele wrocławskich pracodawców, wicekurator oświaty województwa dolnośląskiego oraz dwóch nauczycieli zawodu.

W najnowszej historii naszej szkoły to już 24 podium w turniejach wojewódzkich i ogólnopolskich w zawodach: kucharz – piekarz – cukiernik, uczniów, których przygotowywał Pan Urlicki. Jednak po raz pierwszy na ogólnopolskim podium w zawodzie piekarza stanął nasz uczeń, zatem tym bardziej cieszy ten sukces.

Gratulacje należą się także pracodawcom naszych chłopaków: piekarni „Rogal” oraz piekarni „Grembowicz”, w których na co dzień kształcą swoje umiejętności zawodowe.

  • Odsłony: 293

ZSP2 "NITKI" - Nowa Sól

Adres:
ul. Wrocławska 33a, 67-100 Nowa Sól

Godziny Otwarcia:
7:30 - 15:30

Telefon: 68 387 47 61

Email: sekretariat@nitki.org.pl